bg

Aktualności

Projekt Fundacji „Familijny Poznań”- „SIEĆ BIUR PORAD PRAWNYCH I INFORMACJI OBYWATELSKIEJ”

O FUNDACJI

Fundacja powstała we wrześniu 2001 roku jako organizacja pozarządowa, działająca na rzecz interesu publicznego. W 2004 roku otrzymała status organizacji pożytku publicznego. Do tej pory Fundacja otworzyła swoje oddziały w Warszawie, Gdańsku, Wrocławiu i Łodzi.

Głównym z realizowanych przez Fundację zadań jest prowadzenie działalności edukacyjnej na każdym etapie rozwoju człowieka. Realizuje ten cel poprzez prowadzenie placówek edukacyjnych i szkoleń zawodowych finansowanych
z Europejskiego Funduszu Społecznego. Familijny Poznań podejmuje także działania
na rzecz zmniejszenia nierówności i marginalizacji społecznej spowodowanej nierównym dostępem do informacji prowadząc różnorodne formy bezpłatnego poradnictwa.

„SIEĆ BIUR PORAD PRAWNYCH
I INFORMACJI OBYWATELSKIEJ”

Od 1 października 2010 r. Fundacja realizuje Projekt ”Sieć Biur Porad Prawnych i Informacji Obywatelskiej” współfinansowany ze środków Unii Europejskiej
w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
(nr umowy o dofinansowanie UDA-POKL.05.04.02-00-419/10-00).

Oferta bezpłatnych porad prawnych jest skierowana
do mieszkańców województwa wielkopolskiego, którzy nie mogą sobie pozwolić na skorzystanie z płatnych usług kancelarii prawnych.

W ramach projektu, od 1 kwietnia 2011 roku, działają cztery Biura: w Poznaniu, Pile, Koninie i Lesznie.

Aby uzyskać bezpłatną poradę prawną należy:

1.    Przyjść do Biura Porad Prawnych i Informacji Obywatelskiej w mieście najbliższym miejsca zamieszkania. Należy mieć przy sobie dowód osobisty i kserokopie dokumentów związanych ze sprawą.

Biura są czynne w godzinach:
poniedziałek 8.00-16.00
wtorek 12.00-20.00
środa 8.00-16.00
czwartek 12.00-20.00

8.00-16.00
2.    Wypełnić Kartę Rejestracyjną Klienta dostępną w siedzibie biura oraz na stronie www.familijny.pl w zakładce Materiały do pobrania.

3.    Umówić się na spotkanie z prawnikiem.

Biura Porad Prawnych i Informacji Obywatelskiej świadczą usługi poradnicze
w zakresie:
Informacji obywatelskiej:

• finanse
  • nieruchomości
  • świadczenia socjalne
  • ubezpieczenia społeczne
  • zatrudnienie i bezrobocie
  • rodzina
  • cudzoziemcy, repatrianci, uchodźcy
  • leczenie i opieka medyczna
  • niepełnosprawność
  • obywatel a instytucja
  • spadki
  • sprawy konsumenckie
  • stosunki międzyludzkie
  • własność
  • pozbawienie wolności
Porad prawnych:

• prawo cywilne, w tym postępowanie cywilne
  • prawo karne, w tym postępowanie karne
  • prawo administracyjne, w tym postępowanie administracyjne
  • prawo rodzinne
  • prawo pracy
  • prawo spadkowe
  • prawo spółek handlowych
  • prawo spółdzielcze
  • prawo pomocy społecznej
  • prawo ubezpieczeń społecznych

W Biurach Porad Prawnych i Informacji Obywatelskiej wsparcia udzielają:

Doradcy Obywatelscy, którzy informują o możliwych sposobach i konsekwencjach rozwiązania problemu życiowego Klienta oraz wspierają klienta w dokonaniu wyboru sposobu postępowania. Informacja obywatelska może obejmować:

a)    wskazanie specjalisty, instytucji lub organizacji właściwej do załatwienia sprawy,

b)    wyjaśnienie obowiązującego trybu postępowania i podstawowych pojęć,

c)    wskazanie przepisów mających zastosowanie w sytuacji Klienta.

Prawnicy, którzy mogą:

d)    udzielić zalecenia o sposobie postępowania w opisanym przez Klienta stanie faktycznym sprawy z powołaniem się na podstawę prawną ze wskazaniem instytucji właściwych do załatwienia sprawy,

e)    udzielić informacji, np. o kontaktach (adresach, telefonach) do organizacji społecznych, charytatywnych, stowarzyszeń ofiar przestępstw, stowarzyszeń ofiar przemocy w rodzinie i itp. oraz wręczyć powszechnie dostępne formularze pozwów, wzory pism procesowych oraz inne materiały.

f)    opracować opinię prawną, obejmującą sporządzenie analizy stanu faktycznego sprawy Klienta i wynikających z niego konsekwencji prawnych, z przywołaniem dokładnej podstawy prawnej oraz wskazaniem zaleconego działania, w tym wariantowego; Klient może wykorzystać przytoczoną argumentację do samodzielnych wystąpień przed sądami, organami administracji publicznej oraz w sporach z podmiotami prywatnymi,

g)    opracować pismo procesowe, obejmujące zredagowanie dokumentów zawierających wnioski i oświadczenia stron postępowania składane poza rozprawą w postępowaniach sądowych (cywilnym, karnym i sądowo-administracyjnym),

h)    opracować projekt innych pism, umów, wniosków i in.

i)     pomóc wypełnić formularze urzędowe

Specjaliści różnych dziedzin w ramach Akcji Tematycznych, którzy informują
o możliwych sposobach i konsekwencjach rozwiązania problemu Klienta.

Projekt będzie realizowany do końca września 2013 r.

Dane teleadresowe:

Biuro Projektu: Fundacja Familijny Poznań